archiwum - stowarzyszenie osób niepełnosprawnych pomocna Dłoń

Przejdź do treści

Menu główne:

archiwum

Sprawozdanie Merytoryczne za rok 2017

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”
87-140 Chełmża ul. Tumska 20  
Data wpisu w KRS 19.12.2003r.
Numer KRS 0000184300
REGON 871693810

Dane członków zarządu:
Halina Jankowska – prezes
Hanna Kowallek – skarbnik
Małgorzata Nowicka v-prezes
Dane Komisji Rewizyjnej:
Małgorzata Żurawska- przewodnicząca
Agnieszka Kwaśniak - sekretarz
Agnieszka Pawkin - członek


Miniony rok działalności SON"Pomocna Dłoń" był pracowity i bogaty w wydarzenia.
Od początku 2017 roku realizowany był projekt "Radość niepełnosprawnych naszą radością", współfinansowany przez PFRON, Urząd Miasta Chełmży i wkład własny Stowarzyszenia.

Styczeń - Beneficjenci brali udział w III Przegladzie kolę i pastorałek w Zespole Szkół Specjalnych w Chełmży.
26.01 - Beneficjenci wraz ze swoimi Babciami i Dziadkami obchodzili ich święto w siedzibie Stowarzyszenia, gdzie został przygotowany poczęstunek.
Luty - Wyjazd do torunia do kina na seans filmowy pt.:"Królowa Śniegu".
Marzec - zajęcia bieżace
Kwiecień - przygotowania do świąt wielkanocnych. Beneficjenci zostali zaproszeni do Środowiskowego Domu Samopomocy w Chełmzy na wystawę i degustację ciast świątecznych.
Maj - 11.05 zaproszenia do Szkoły Muzycznej w Chełmży ma przedstawienie ukazujące twórczość Jana Pawła II. Bilety zakupił zarząd Stowarzyszenia.
25.05 - w świetlicy Stowarzyszenia odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy. Spotkanie to poprowadził ratownik medyczny.
W maju odbyły się również zajęcia pn. " Duplo - robotyka". Również w maju nasi podopieczni uczestniczyli w prezentacjach słowno-muzycznych " Wiosenne igraszki", które organizował Zespół Szkół Specjalnych w Chełmży.
Czerwiec - wspólne wyjazdy do aquaparku w Toruniu.
07.06 - Stowarzyszenie zostało zaproszone na Przeglad twórczości Osób Niepełnosprawnych w Browinie.
10.06 - nasi beneficjenci uczestniczyli w XV Przegladzie Piosenki Religijnej i Harcerskiej ku czci Bł.Ks.Sterafa Wincentego Frelichowskiego, gdzie zdobyli I miejsce w kategorii "Zespoły".
Lipiec - 07.07. - wycieczka do Parku rekreacyjno - edukacyjnego Sea Park w Sarbsku.
Z okazji Dnia Dziecka Stowarzyszenie zorganizowało wyjazd do Inowrocławia.
21-25.07. - Dni Chełmży - wystawa prac beneficjentów Stowarzyszenia
28.07 - wycieczka do Fojutowa
Sierpień - wycieczka do Poznania, zwiedzanie Starego Miasta oraz relaks na Termach Maltańskich.
25.08 wyjazd do Sopotu
28.08 wyjazd do aquaparku w Nieszawie.
Na zakończenie wakacji beneficjenci udali się do kręgielni.
Wakacyjne wyjazdy były finansowane z PFRON i Urzędu Miasta Chełmży.
Wrzesień - zajęcia bieżące.
Październik -  sprzatanie opuszczonych grobów upamiętniajacych ofiary II Wojny Światowej. Złożenie wiązanek przygotowanych przez beneficjentów.
Listopad - 11.11.- wyjazd do kina na "Llisty do M III".
Grudzień - przyjazd "Mikołajów" z Rotary Club z Niemiec i Torunia, którzy obdarowali naszych beneficjentów prezentami.
21.12.- wspólna wigilia beneficjentów, ich rodzin oraz zaproszonych gości. Wręczenia gościom upominków zrobionych włąsnoręcznie przez beneficjentów, wspólne kolędowanie. obdarowanie beneficjentów prezezntami przygotowanymi przez Burmistrza i Stowarzyszenie.
Oprócz w/w wydarzeń w świetlicy stowarzyszenia odbywały się zajęcie terapeutyczne wg. ustalonego planu.
W miesiącach od czerwca do sierpnia co tydzień wyjeżdzaliśmy na hydroterapię do Torunia.


  Sprawozdanie Merytoryczne za rok 2016

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”
87-140 Chełmża ul. Tumska 20  
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy rodziców,których dzieci niepełnosprawne były od urodzenia.Podopiecznych mamy 40 osób
Data wpisu w KRS 19.12.2003r.
Numer KRS 0000184300
REGON 871693810

Dane członków zarządu:
Halina Jankowska – prezes
Hanna Kowallek – skarbnik
Małgorzata Nowicka v-prezes     
Rok 2016 był bardzo pracowity oraz bogaty w ciekawe doświadczenia dla pracowników oraz członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”. Działalność naszego ośrodka była możliwa dzięki realizowaniu projektu pn. „Radość niepełnosprawnych naszą radością”, współfinansowanego przez PEFRON, Urząd Miasta Chełmży jak również ze środków własnych Stowarzyszenia. W ramach tego projektu funkcjonuje :
świetlica terapeutyczna, dzięki której nasi beneficjenci rozwijają swoje umiejętności, zdolności oraz samodzielność, co będzie miało pozytywny wpływ na jakość ich życia w społeczeństwie,
sala rehabilitacyjna, gdzie odbywa się rehabilitacja fizyczna, która usprawnia zaburzone funkcje organizmu.

Zajęcia terapeutyczne odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00

Zatrudnialiśmy:
6 osób na  „umowę o pracę”
2 osoby z Urzędu Pracy – staż
1 osobę na umowę -zlecenie
1 osobę świadczącą usługi – psycholog i logopeda
1 osobę świadczącą usługi  rehabilitant-fizjoterapeuta
1 osobę świadczącą usługi dogoterapii

Styczeń – odbywały się rozmaite zajęcia terapeutyczne oraz Stowarzyszenie zostało zaproszone  do Zespołu Szkół pecjalnych na Przegląd  kolęd i pastorałek.
W miesiącu lutym oprócz zajęć terapeutycznych odbyła się zabawa walentynkowa ( podczas niej odbywały się konkursy taneczne, słodki poczęstunek oraz współna zabawa). Podczas ferii zostały zorganizowane 2 wyjazdy do Cinema City. W tym czasie odbywały się zajęcia o tematyce zimowej, zajęcia kulinarne, wyjazdy do kina ,do Baju Pomorskiego, zorganizowaliśmy też bal karnawałowy.
W marcu odbyło się walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze. 30.03.2016r. i  Nadzwyczajne  Walne zebranie Ponadto Stowarzyszenie zostało zaproszone przez Parafię Chełmża na spotkanie pt. „Chełmzyńskie Dni Życia – każdy powinien mieć urodziny” poświęcone osobom niepełnosprawnym.
Kwiecień był miesiącem, gdzie przeprowadzane były zajęcia terapeutyczne o tematyce wiosennej i Wielkanocnej. Stowarzyszenie zorganizowało wyjazd do Cinema City.Beneficjenci z naszego ośrodka zostali zaproszeni przez Zespół Szkół Specjalnych na Przegląd Twórczosci Osób Niepełnosprawnych pt. „Wiosenne igraszki” podczas, którego mogli zaprezentować swój występ oraz zintegrować się z innymi uczestnikami.
W maju odbywały się zajęcia terapeutyczne oraz piesze wycieczki, dzięki którym beneficjenci mogli bliżej zapoznać się z  zabytkami naszego miasta. Ponadto Stowarzyszenie zorganizowało Dzień Matki, podczas którego podopieczni wykonali montaż słowno-muzyczny oraz obdarowali swoje mamy własnoręcznie wykonanymi torbami ekologicznymi. Jak corocznie Stowarzyszenie brało udziała w Festiwalu Piosenki Religijnej i Harcerskiej im. bł.ks.St.W. Frelichowskiego.
W czerwcu w Stowarzyszeniu odbył się Dzień Dziecka, na który pracownicy  przygotowali wiele atrakcji i konkursów. Przygotowaliśmy poczęstunek i obdarowalismy uczestników drobnymi upominkami. Nasi podopieczni zostali również zaproszeni na  XXI Sportowe Spotkania Osób Niepełnosprawnych „Bądźmy Razem” w Kowalewie Pomorskim.
W okresie wakacyjnym (lipiec i sierpień) podopieczni wyjeżdżali w okolice Kiełbasina na Nordic Walking. Również w tych miesiącach systematycznie odbywały się wyjazdy na basen i do kina. W naszej siedzibie przeprowadzana była dogoterapia, którą prowadziła pani Joanna Kwiatkowska. Odbyły się również wycieczki autokarowe:do Grudziądza, Bydgoszczy, Myślęcinka, Ciechocinka i Ogrodu Botanicznego w Toruniu. W sierpniu wypoczywaliśmy też nad morzem w Gdańsku-Brzeźnie. Na zakończenie wakacji pojechalismy do Inowrocławia i odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Pakości.
Wrzesień - w świetlicy odbywały się zajęcia terapeutyczne o tematyce jesiennej.
W Październiku odbywały się zajecia terapeutyczne.   
Przed dniem Wszystkich Świętych odwiedziliśmy miejsca pamięci narodowej oraz groby najbliższych.
W  listopadzie odbywały się zajęcia terapeutyczne. W tym miesiącu odbyła się zabawa Andrzejkowa, na której było lanie wosku, wróźby i przepowiednie. 30.11.2016r. odbyło się spotkanie Mikołajkowe przedstawicieli Rotary Club z Niemiec i Torunia, podczas którego dzieci zostały obdarowane  paczkami.
W grudniu zorganizowaliśmy spotkanie wigilijne, na które przybyli zaproszeni goście: ks. Krzysztof Badowski,  burmistrz miasta Chełmży Jerzy Czerwiński, przewodniczący Rady Miasta Chełmży Janusz Kalinowski, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Chełmży pani Uszula Meszyńska, kierownik MOPS Chełmża pani Hanna Maciejewska, panie z klubu „Niteczka”.  Całą uroczystość przygotowało Stowarzyszenie wraz z rodzicami. Prezenty były zakupione z dofinansowania ze Starostwa z Torunia na projekt pn.„Gdy się Chrystus rodzi”. Podopieczni zostali też obdarowani paczkami od p. Burmistrza. Grudzień  zakończyliśmy zabawą sylwestrową, na której były zabawy i tańce oraz przgotowliśmy nagrodę za pomysł i samodzielne przygotowanie przebrania.

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego