sprawozdania - stowarzyszenie osób niepełnosprawnych pomocna Dłoń

Przejdź do treści

Menu główne:

sprawozdania

                                             Sprawozdanie Merytoryczne za rok 2018

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ,,Pomocna Dłoń ”
87-140 Chełmża  ul. Tumska 10 .
               Data wpisu w KRS 19.12.2003r.
               Numer KRS 0000184300.
               REGON 871693810
               Dane członków zarządu:
              Halina Jankowska – prezes
              Hanna Kowallek – skarbnik
             Małgorzata Nowicka – v-ce prezes
Dane Komisji rewizyjnej
Małgorzata Żurawska – przewodnicząca
Agnieszka Kwaśniak – sekretarz
Agnieszka Pawkin – członek

Członkowie stowarzyszenia: 40 osób
Pracownicy:
Terapeuci zajęciowi – 2 osoby „umowa o pracę”
Pomoc terapeuty – 3 osoby „umowa o pracę”
Księgowa – 1 osoba „umowa o pracę”
Koordynator – 1 osoba „umowa o pracę”
Masażysta – 1 osoba „umowa o pracę”
Psycholog – 1 osoba „umowa zlecenie”
Logopeda – 1 osoba „umowa zlecenie”
Dogoterapia – 1 osoba „świadczenie usług”
Fizjoterapia – 1 osoba „ świadczenie usług”


Miniony rok działalności SON „Pomocna  Dłoń” był pracowity i bogaty w  wydarzenia.
Od początku 2018 roku w Stowarzyszeniu realizowany był projekt noszący nazwę „Radość niepełnosprawnych naszą radością”, współfinansowany przez PFRON, Urząd Miasta Chełmży i wkład własny Stowarzyszenia. W ramach tego projektu działała świetlica terapeutyczna i sala rehabilitacyjna , gdzie były usprawniane zaburzone funkcje organizmu poprzez szereg działań . Zajęcia odbywają się w godz. od 8.00 do 16.00
Zatrudnialiśmy :
- 6 osób- na ”umowę o pracę”
- 2 osoby  na „umowę zlecenie” - psycholog i logopeda
- 2 osoba „świadcząca usługi” - fizjoterapeuta i dogoterapia

Styczeń  - ferie zimowe ,odbywały się zabawy na świeżym powietrzu, lepienie bałwana, bitwy na śnieżki, konkursy na śniegu, spacery nad Jeziorem Chełmżyńskim, zajęcia plenerowe.
W miesiącu  lutym oprócz zajęć świetlicowych odbyła się jak co roku zabawa Walentynkowa, były także 2  wyjazdy do kina Cinema City w Toruniu, uczestniczyliśmy w IV Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Szkole Specjalnej nr 4. 16 lutego odwiedziliśmy Kręgielnie gdzie oddaliśmy się zagorzałej rywalizacji w trakcie gry.
W marcu odbyło się Walne zebranie sprawozdawcze.
Kwiecień był miesiącem, gdzie prowadzone były zajęcia o tematyce wiosennej i Wielkanocnej. Braliśmy udział w „Igraszkach Wiosennych” w Szkole Specjalnej nr 4
W maju odbywały się zajęcia wg planu.
W czerwcu 11 czerwca odbyła się wycieczka do Inowrocławia z okazji Dnia Dziecka, w Stowarzyszeniu odbywały się również różne zabawy, konkursy itp.
W okresie wakacyjnym ( lipiec i sierpień)
Wakacyjne wyprawy Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” w roku 2018
W naszym Stowarzyszeniu „Pomocna Dłoń” uczymy naszych beneficjentów wielu przydatnych aspektów. Dbając o ich wewnętrzną ciekawość poznania otaczającego świata, po raz kolejny ruszyliśmy w Polskę odkrywać i poznawać nowe ciekawe miejsca w naszym pięknym kraju. Odwiedziliśmy min. Inowrocław, Wrocław, Warszawę, Niepokalanów, Sopot, i Ciechocinek. Regularnie również jeździliśmy do Centrum Sportu i Rekreacji – Olender na basen w ramach zajęć z Hydroterapii. Poprzez takie wyjazdy wzbogacamy kulturę osobistą, oraz wspieramy w kontaktach społecznych naszych beneficjentów. Staraliśmy się uatrakcyjnić nasze wyjazdy. Zaczęliśmy od wycieczki do Inowrocławia. Korzystaliśmy z dobroczynnego działania tężni uzdrowiskowych położonych w parku solankowym, podziwialiśmy panoramę miasta oraz przepiękny krajobraz z tarasu widokowego. Prócz zabytkowych i nowoczesnych obiektów uzdrowiskowych podziwialiśmy muszle koncertową, teatr letni, malownicze stawy, pomniki oraz okazy starodrzewia, aleje dębów gwiazd
i bardzo barwne aleje kwiatowe a także ogrody róża które szczególnie przykuwały naszą uwagę. Następnym miejscem, które odwiedziliśmy był Gród Mari. Mieszczący się w Franciszkańskim klasztorze- Sanktuariom w Niepokalanowie. Tam braliśmy udział w mszy świętej, widzieliśmy Panoramę Tysiąc leci, misterium męki pańskiej, kaplicę św. Maksymiliana, poznaliśmy również w skrócie jak wygląda życie zakonne. Warszawa była kolejny odwiedzanym przez nas miastem. Poznaliśmy skomplikowaną strukturę tego wielkiego miasta. Naszym głównym miejscem docelowym był wielofunkcyjny obiekt sportowy, umożliwiający organizację widowisko sportowych, koncertów muzycznych, czy wydarzeń kulturalnych a mianowicie Stadion Narodowy. Miejsce to wzbudzało entuzjazm wśród wszystkich uczestników wycieczki. Sopot jako kurort nadmorski i uzdrowisko należało do naszego kolejnego punktu wycieczkowego. Skupiliśmy się na relaksie i korzystania z dobroczynnego działania klimatu. Podziwialiśmy malownicze pasmo wzgórz morenowych, spacerowaliśmy po molo, obejrzeliśmy latarnie morską oraz trakt Monte Casino”. Wybraliśmy się również rejsem w morze statkiem pirackim. Opaleni, wypoczęci i zrelaksowani szykowaliśmy się do dwudniowego wyjazdu do Wrocławia. Na miejscu czerpaliśmy wiedzę od wykwalifikowanych osób, które były naszymi przewodnikami w odwiedzanym przez nas mieście. Bardzo aktywnie zwiedzaliśmy i oglądaliśmy wszelkie dostępne dla nas zakamarki cudownej starówki Wrocławskiej, poznając historię tego miasta i mieszczących się tam kościołów, kamienic, muzeów i oczywiście ważnych dla tego miasta ludzi. Widzieliśmy min. Panoramę Racławicką, Ogrody Japońskie ZOO, Afrykarium, a także Wrocławską fontannę multimedialną przy Hali Stulecia. Staraliśmy się jak najrzetelniej odpowiadać na pytania naszych zaciekawionych i dociekliwych beneficjentów. Na zakończenie wakacji pojechaliśmy do Ciechocinka. Chcąc w jak największym stopniu wykorzystać uzdrowiskowy aspekt tego malowniczo położonego miasta. Wycieczkę zaczęliśmy od skorzystania z Groty Solankowej, aktywnie również przemierzyliśmy trasę wzdłuż  tężni solankowych. Czerpiąc w pełni z dobrodziejstwa panującego tam mikroklimatu. Przemierzając uliczki Ciechocinka widzieliśmy zabytkową warzelnie soli, zegar kwiatowy, Partery Hellwiega, Teatr Letni, Pijalnie wód mineralnych, Polową cerkiew prawosławną, Park Zdrojowy, piękne fontanny i wiele innych ciekawych atrakcji. Uatrakcyjniliśmy naszą wycieczkę po mieście przejażdżką Meleksem, który ułatwił beneficjentom zwiedzenie i zobaczenie wielu uroków miasta.
Na zakończenie wakacji w ogródku Stowarzyszeniowym został zorganizowany Grill i zabawy na świeżym powietrzu celem relaksu i podsumowania naszych wyjazdów.
Wrzesień 25 września nastąpiło podpisanie u burmistrza umowy dotyczącej otrzymania nowej siedziby przez Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” przy ul. Tumskiej 10.
W miesiącu Październiku 31 października odwiedzaliśmy Miejsca Pamięci Narodowej. Robiliśmy prace porządkowe, położyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze.
W listopadzie Upamiętniliśmy rocznicę Niepodległości odśpiewując Hymn Narodowy i robiąc kotyliony. 22 listopada odbyły się rozgrywki w warcaby w Szkole Specjalnej nr 4. Miedzy czasie cały czas trwa remont nowej siedziby, doglądany i nadzorowany regularnie przez Prezesa Stowarzyszenia. W przygotowaniach do remontu od października brali udział Pan Jurek Lewandowski wraz z bratem, Marek Beszczyński, Waldemar Nowicki, Tadeusz Kwaśniak, Ryszard Pawkin, Bogusław Padusiński, Przemysław Pepliński, Janusz Kowallek, i wiele innych osób.
W Grudniu zorganizowaliśmy Mikołajki ,
Odbyło się również spotkanie wigilijne dnia 20. 12. 2018 ,na które byli zaproszeni goście:
Ks. Krzysztof Badowski , ks. Marek Stacherski, burmistrz miasta Chełmży  Jerzy Czerwiński , przewodniczący Rady Miasta Chełmży Janusz Kalinowski , dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Chełmży pani Urszula Meszyńska  , kierownik MOPS Chełmża pani Hanna Maciejewska  , Panie z klubu ,,Niteczka”  i wielu innych znamienitych gości .Całą uroczystość przygotowało Stowarzyszenie wraz z rodzicami a prezenty były zakupione z  dofinansowania ze Starostwa z Torunia jak również od  p burmistrza Jerzego Czerwińskiego
Przygotowywaliśmy się również do przeprowadzki do nowej siedziby. Między czasie zepsuł się piec gazowy zmuszając nas do natychmiastowego uruchomienia choć jednej świetlicy w nowej siedzibie, choć w budynku w dalszym ciągu trwał remont. W tak niedogodnych warunkach ruszyliśmy dalej z pracą projektową.

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego